1987 to 2010 Grants

2010

NameAgeDiscipline
Isabella ANASTASIOU14Education – Exchange Student
Sarah CHADDERTON20Education – Physiotherapy Student
Sarah DUNN17Education – Student Health Sciences
Laura FEATHERSTONE16Education – Exchange Student
Jonathon FOLEY14Leadership Course
Maria FOMICHEVA18Education
Holly JANSSEN18Education – Student Health Sciences
Andreea JUNC17Music – Flute
Nadia LARSEN20Education – Physiotherapy Student
Bridget LIDDELL14Tennis
Caleb LUCAS20Education – Student Medicine
Kieron MCDONALD16Sports – Athletics
Emma MOON20Education
Heidi-Ann PHILLIPS18Education – PE Student
Kieran SHAKESPEARE14World Challenge
Tiffany SHIH21Outward Bound
Brittany STANLEY-WISHART17Education – Health Sciences

2009

NameAgeDiscipline
Samuel ANASTASIOU16East Timor Trip
Teri ANDERSON15Sport – Indoor Bowls
Bethany BALMER17Sport – Track Cycling
Elizabeth BUCKENBURG16Education – Outward Bound
Kathryn BUCKENBURG16Education – Spirit of Adventure
Olivia BUPHA-INTR22University – Medicine
Dylan CHAMBERS17Sport – Gymnast & Coach
Sarah DRAKE22Arts – Music
Sarsha DRAKEFORD17Education – Visual Communications
Amanda EARLY17University – Health Science
Michelle FOLEY17Education – Fine Arts
Theresa HANARY23Education – MA Media Arts
Richard LEACOCK17Sport – Mountain Biking
Amanda NEWTH13Arts – Trombone
Hannah PINCOTT17Education – Health Science
Patrick SHARP17Education – Engineering
Patricia WILSON17Education – Trip to Venezuela

2008

NameAgeDiscipline
Wesley BROUGHTON17University – Arts/Commerce
Rosemary CLARIDGE17University – Health Science
Catherine DAVIS20University – BioMed
Ashok FERNANDEZ16Sound Engineering
Henrietta HUNKIN23Barbershop
Stefan KRAWCZYK23University – Science
Grace LI17University – Health Science
Nathanael LUCAS16Sport – Bowls
Kendra MANNING18Sport – Inline Hockey
Tharini NANAYAKKARA16University – Health Science
Jennifer NEWTH14Music
Megan NUNNS16Latin Dancing
Will SHAKESPEARE15Chief Scout Award
James TAN22University – Medicine & Surgery

2007

NameAgeDiscipline
Lauren BROUGHTON13Exchange
Siobhan BYRNE21E Arts/Teaching
Liam DUBAR21E Medicine
William GREENBANK17E Science
Anne KIM17M Violin
Jareth LAU16E Dentistry
Junior LIM16E Design
Brodie McKINLAY16Exchange
Sue Hui ONG17E Medicine
Samara SHEPPARD17S Mountain Biking
Nicole SMITH15S Gymnastics
Finn TEARNEY16S Tennis
Thomas WEBB17S Basketball

2006

NameAgeDiscipline
Verity BEAUMONT18Music
Christopher BLACKFORD17E Bio Tec
Jonathon CROOK22E Maths
Sophie DEVINE16S Crickey Hockey
Nicola DRAKE22Music Violin
William GREENBANK16E Science
Grace HYUN16E Student
Stefan KRAWCZYK21E Science
Apiti MAIHI21E Science
Ariel MIDDLEMISS14A Dance
Sue Hui ONG16E Medicine
David OWEN17E Int Relations
Nandun PADUKKAGE18E Engineering
Thomas STAPP18E Law
Luke WOODCOCK24S Cricket

2005

NameAgeDiscipline
Sarah BRUCE-SMITH19Study – English/ Geography
Nicholas CHAN17Study – Medicine
Emma COLLIGAN24Arts – Music – Violin
James DUNN17Study – Commerce
Alistair ESCOTT19Study – Medicine
Robert FOY17Sports – Tennis
David FROST15Cultural Language – Japanese
Barbara GRAHAM19Study – Music
Mark HOLDEN17Study – Engineering
Mecca LEE17Study – Commerce, Law
Ariel MIDDLEMISS13Arts – Ballet
Serena NAYSMITH15Extra tuition – Vet science
Audie, Charmina & Chri SAILI13, 15, 16Cultural singing
Thomas STRAPP17Study – Law, Commerce
Evan WILLIAMS15Sport – Squash
Emma ZIVKOVIC16Arts – Drama

2004

NameAgeDiscipline
Abigail BROWN23Education – Medicine
Olivia BURPHA-INTR18Education Physio
Nicole CHADDERTON17Arts – Classical Dance
Emma COLLIGAN23Music – Violin
Niels DeRUITER17Education – Mech Engineering
Alistair ESCOTT18Education – Medicine
Hayden FLETT14Sport – Soccer
Haley SCHOFIELD14Sport – Taekwando
Katie SHORE21Education – Vet
Evan WILLIAMS15Sports – Squash
Camellia WONG21Education – Linguistics

2003

NameAgeDiscipline
Megan ALLISON20Education
Robina ANG16Arts
Abigail BROWN22Education
Luke FAIRBAIN14Sports
Jacob GLEESON13Sports
Apiti Tihei MAIHI14Sports
Upesksha SETTINAYAKE18Education
Alexander WATTS19Arts

2002

NameAgeDiscipline
Rachel CHURCH23Music
Joanna CLIFFORD19Student Law
Hannah COLLIS19Arts (makeup)
Ingrid DeRUITER19Student – Medicine
Michelle DeVILLIERS20Student Teaching
Veronica GAILITIS21Student – Info Systems
Anya KOUZMINOVA15Arts – Ballet
Stefan KRAWCZYK17Swimming
Maryanne McBRIDE20Student Nursing
James OWEN15Aviation
Robin WATSON15Music Composer

2001

NameAgeDiscipline
Megan ALLISON19Music
Michelle DeVILLIERS19Education
Robert FOY13Sport
Brenda HOLDEN18Education
Nadine KUIPER20Education
Simon MARSHALL16Education
Maryanne McBRIDE19Education
Johnathon NICHOLLS18Education
James OWEN14Education
Hayden PROSSER18Sport
Matthew PROSSER16Sport
Katie SHORE18Education
Byron SMITH22Sport
David TAN17Education

2000

NameAgeDiscipline
Nicholas BROSNAHAN16Sport
Natasha BROWNRIGG22Education
Philip BURROWS20Sport
Oldriska CIHELKA19Music
Brooke COLLINS17Sport
Ingrid DeRUITER17Education
Lorraine JOHNS18Education
Jonathon NICHOLLS17Education
Summer PRESTIDGE13Sport
Shona STOCKWELL18Education
Leanne TIFFEN16Sport

1999

NameAgeDiscipline
Melissa BROWNRIGG19Education
Christopher CHAN18Education
Oldriska CIHELKA18Music
Natalie CLARK20Dancing
Cheryl JOHNSON20Education
Lorraine JOHNS17Education
Nadine KUIPER18Education
Michael MAY18Sport
Esther MELVILLE18Education
Gerard ROBINSON16Sport

1998

Sheree CHRISTIAN21Education
Natalie CLARK19Dancing
Stephen FARNSWORTH22Softball
Warick FOY13Tennis
Amy HOLDEN16Orienteering
Demelza HOWARD18Education
Estella JOHNS18Education
Elizabeth METSERS22Basketball
Ngarapo MATU17Drama
Byron SMITH19Badminton

1997

NameAgeDiscipline
Rachel BALFOUR17Medicine
Philip BURROWS17Hockey
Lisa CHUA22Counseling
Rachel CHURCH18Piano
Raymond GOFF15Skiing
Lynne HARRIS22Law
Estella JOHNS17Medicine
Hanna KRAWCZJK18U/W Hockey
Alexis MacGIBBON18Deisgn
Susan MAXWELL19Education
Sarah Ann TAYLOR21Veterinary
Joanne WARD17University

1996

NameAgeDiscipline
Lisa CHUA21Counseling
Sarah Ann COX17Medicine
Veronica GAILITIS15Choir
Peter HOLDEN22Resource Man
Caroline MARKHAM22Teacher/Art
Nicola MARSHALL19Design
Lee MATHESON17Rural Man
Alana PROSSER15Triathlon
Helen ROBINSON20Law
Mathew TERRY19W/W Hockey
Tracey Theiler21Dance

1995

NameAgeDiscipline
Natsha BUIST17Fencing
Paul CONWAY19TaeKwando
Juliet ETHERINGTON16Rifle Shooting
Callum FERGUSON17Bagpipes
Elizabeth METSERS18Basketball
Joanna PATTERSON20Education
Rachel PANNET22University
Stephen RICKARD17TaeKwando
Sera TOKAKECE17Athletics
Marcos VAN DAM19University

1994

NameAgeDiscipline
Kerry BENGE23Tuba
Paul CONWAY18TaeKwando
Geraldine MOORE17University
Rachel PANNET21University
Stephen RICKARD16TaeKwando
Arlene THOMAS24Aerobics
Jasmine THOMAS14Ballet
Arounee VAMVILAY17Health

1993

NameAgeDiscipline
Joanne HOLDEN18University
Neil MILLER20Debating
Karyn MILLS21Triathlete
Jasmine THOMAS13Ballet

1992

NameAgeDiscipline
Kiri BRAITHWAITE17Youth Choir
Moira GILLIAN18University
Jonty RITCHIE21Mountain Biking
Suzanne UNWIN13Judo

1991

NameAgeDiscipline
Kate BROWN21Education
Craig GREEN16Tennis
Karen MACKERSLEY16Ballet
Tim SUTTON22Trombonist

1990

NameAgeDiscipline
Louise MAJOR19Double Bass
Euan STAPLES24Jazz Pianist
Catherine WILLIAMS17Debating

1989

NameAgeDiscipline
Susan COLLIER21University
Julia KIRBY18Ballet
Sarah LINEHAM17Singer

1988

NameAgeDiscipline
Melissa ARMSTRONG13Ballet
Joanne AVERIL20Flautist
Yvette CRITCHLEY20Rifle shooting
Michaele DAWSON13Gymnist
Geoffry GRANT21Martial arts
Robert HARVEY17Water polo
Sharon HENDERSON18Yachting
Robert KERR23Indoor cricket
Johnathon MILLMOW20Cricket

1987

NameAgeDiscipline
Nicola AVERILL19Horn player
Vanessa DAVIS17Runner
Mike SMALL23Photography